Aktualności

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“
INFORMACJA

W związku z otwarciem kolejnego oddziału dla pacjentów zakażonych Sars-CoV-2 Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu informuje o zmianach w  funkcjonowaniu Pracowni EMG i EEG

Pracownia badań EMG i EEG

znajduję się na Oddziale Hematologii, II piętro, pokój nr 13

ZAPISY NA BADANIE EMG

odbywają się wyłącznie telefonicznie  (32) 39 63 294

w godzinach 8:00 – 11:00

ZAPISY NA BADANIE EEG

Zapisy odbywają się wyłącznie telefonicznie (32) 39 63 215 w dniach

08.04.2021 8:00 – 12:00

14.04.2021 8:00 – 12:00

15.04.2021 8:00 – 12:00

21.04.2021 8:00 – 12:00

22.04.2021 8:00 – 12:00

28.04.2021 8:00 – 12:00

Darowizna - jedna z form wsparcia

Darowizna – jedna z form wsparcia

 

Każdy z mieszkańców Bytomia czy sympatyków Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu może nas wesprzeć darowizną.

 

Można ją przekazać na konto szpitala:

 

ING o/Bytom 58 1050 1230 1000 0023 5039 0619
z dopiskiem „Darowizna na cele oddziału zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu”.

 

PS. Jeżeli ktoś chce przekazać darowiznę na inny oddział, powinien to zaznaczyć, wskazując wprost nazwę oddziału w tytule przelewu.

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

Wszystkim Pielęgniarkom i Pielęgniarzom składamy życzenia sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym, satysfakcji z pracy oraz wielu uśmiechniętych pacjentów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych, już drugiego w czasie pandemii, z całego serca dziękujemy za gotowość do ciężkiej i pełnej poświeceń pracy.

Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

i Mirosława Cichocka, zca dyrektora ds. lecznictwa

.

Wolontariusz przy łóżkach chorych

Szymon Bula przez 10 dni był wolontariuszem na oddziale zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, na którym są leczeni pacjenci z Covid-19. Zdecydował, że będzie w szpitalu dwa razy dziennie. Wchodził na oddział z poranną zmianą o 8.00 i wieczorną o 20.00. W naszym Szpitalu przepracował aż 40 godzin.

Do jego głównych obowiązków należało dowożenie butli z tlenem do tych łóżek, do których nie dochodzi instalacja tlenowa. W czasie tzw. trzeciej fali oddział jest pełen i prawie wszyscy pacjenci są leczeni tlenem. Dlatego też butle trzeba wymieniać dość często. To ciężka i czasochłonna praca, więc gdy pan Szymon wziął ją na siebie, z miejsca zdobył sympatię pielęgniarek.

– Jestem pełen podziwu i uznania przede wszystkim dla pielęgniarek i opiekunek medycznych pracujących na oddziale covidowym, to wyjątkowe kobiety. Zespół, który tam pracuje, tworzą wspaniałe osoby – mówi Szymon Bula.

Wolontariusz na własnej skórze przekonał się, jak ciężka to praca. Choć regularnie uprawia sport, jest wyższy i silniejszy od pielęgniarek i tak przez 10 dni schudł 3,5 kg.

Oprócz dowożenia butli do części łóżek pomagał też podnosić i obracać pacjentów podczas zabiegów higienicznych. Pomagał pisać im esemesy, ładować telefony, wybierał numery. Codziennie opowiadał o pogodzie: czy wieje zimny wiatr i czy już czuć wiosnę w powietrzu.

– Pacjenci z Covid-19 nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym czasem przez długi czas. Są chorzy i zestresowani tym, że wokół nich są ciężko chorzy. Tym bardziej, że to bardzo nieprzewidywalna choroba. Dlatego każda wiadomość z zewnątrz jest dla chorych odskocznią – mówi pan Szymon.

Szymon Bula jest płetwonurkiem i brał udział w akcjach ratowniczych. Między innymi dlatego zdecydował się na wolontariat – chciał pomóc. Pracuje w jednej z ważnych dla Bytomia firm produkcyjnych.

.

 

Wznowienie przyjęć

Informujemy, że wznowiły przyjęcia poniższe oddziały Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu:

  • Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii,
  • działający przy nim Pododdział Neurologii,
  • Oddział Kardiologii,
  • Oddział Hematologii.

.

Powstał zgrany i sprawny zespół

Spotkaliśmy się z wieloma wyrazami sympatii i wdzięczności ze strony pacjentów i ich rodzin. I za te miłe słowa bardzo dziękujemy – mówi dr n. med. Katarzyna Wilemska-Kucharzewska.

Nasi specjaliści wspominają i uśmiechy, i pyszne ciastka, którymi czasem ich częstowano.

Dr n. med. Wilemska-Kucharzewska oraz dr n. med. Witold Opiełka kierowali oddziałami covidowymi utworzonymi w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu na czas tzw. trzeciej fali. Na co dzień kierują (odpowiednio)  interną i neurologią. Przez ostatni miesiąc leczyli chorych na Covid-19. W ich zespołach byli lekarze interniści, kardiolodzy, neurolodzy, okulista.

Pracę dodatkowych oddziałów covidowych koordynowała dr. n. med. Mirosława Cichocka, p.o. zastępcy dyrektora szpitala ds. lecznictwa. W skład zespołu covidowego, który stworzono w naszym Szpitalu, wszedł dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii.

– Mieliśmy pacjentów obciążonych różnymi schorzeniami, a dzięki temu, że jesteśmy lekarzami wielu specjalizacji, dobrze radziliśmy sobie w różnych trudnych sytuacjach – mówi dr n. med. Witold Opiełka. I wylicza: – Zakrzepice naczyń obwodowych, pacjenci z zawałami serca i udarami mózgu.

– Był też pacjent z zapaleniem gałki ocznej, pacjenci z powikłaniami chirurgicznymi. W tych sytuacjach praca w zespole interdyscyplinarnym bardzo nam pomogła – mówi dr n. med. Wilemska-Kucharzewska. – Na oddziale covidowym pogłębiliśmy swoje doświadczenie i wiedzę anestezjologiczną oraz z obsługi respiratora.

Nasi specjaliści wspominają i uśmiechy pacjentów, i pyszne ciastka, którymi czasem ich częstowano. – Spotkaliśmy się z wieloma wyrazami sympatii i wdzięczności ze strony pacjentów i ich rodzin. I za te miłe słowa bardzo dziękujemy – mówi dr n. med. Katarzyna Wilemska-Kucharzewska.

– Dziękuję całemu personelowi. Chciałbym, aby każdy szpital miał tak dobry i zgrany zespół – mówi Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1. – Lekarzom, pielęgniarkom, opiekunkom medycznym,  osobom dbającym o ogólną higienę szpitalną – ich praca, nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym, wciąż jest niedoceniona przez ustawodawcę.

Do tej pory nie leczono tak dużo ciężko chorych osób w tym samym czasie.

– W szczycie, czyli w marcu, do 3 kwietnia, zdarzyło się aż 67 zgonów. Tak wielkiej liczby zgonów nie było kiedyś chyba i przez rok – podkreśla dyrektor Władysław Perchaluk. – To daje obraz, w jak trudnych warunkach pracuje nasz personel.

Teraz gdy zmniejsza się ilość zachorowań i znoszone są obostrzenia, w efekcie decyzji Wojewody Śląskiego nasze dwa dodatkowe oddziały covidowe są wygaszane. Wkrótce na nowo zaczną pracę Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, Pododdział Neurologii przy oddziale internistycznym, Oddział Kardiologii i Oddział Hematologii.

Przygotowania do wznowienia przyjęć

Decyzją Wojewody Śląskiego dwa oddziały covidowe Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu działające w budynku przy ul. Żeromskiego 7 wstrzymują przyjęcia. Gdy wszyscy ich pacjenci zostaną wyleczeni i wypisani, działalność wznowią:

  • Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii,
  • Pododdział Neurologii przy oddziale internistycznym,
  • Oddział Kardiologii,
  • Oddział Hematologii.

Jednocześnie informujemy, że pacjenci z Covid-19 nieustannie są leczeni na oddziale zakaźnym  Szpitala Specjalistycznego nr 1. Przypomnijmy, iż nasi specjaliści mierzą się z wirusem już od ponad roku.

.

Szukamy wolontariuszy

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu szuka wolontariuszy. Pacjentów z Covid-19 jest bardzo wielu, dlatego każda para rąk do pomocy, każda uśmiechnięta i skora do pomocy osoba są na wagę złota.

W pierwszej kolejności wolontariusze podjęliby pracę na oddziałach covidowych, to tam jest najwięcej pacjentów w poważnym stanie i potrzebna jest największa pomoc. Wolontariusze mogliby pomagać przy myciu pacjentów, a także pomagaliby chorym na przykład w rozmowach z bliskimi. Pacjenci bardzo często są tak słabi, że nie potrafią utrzymać telefonu i nie potrafią wybrać numeru – mówi Władysław Perchaluk, dyrektor „Jedynki”. – Wolontariuszom zapewniamy przeszkolenie oraz, co oczywiste, środki ochronne.

Kandydaci na wolontariuszy nie muszą mieć wiedzy medycznej. Powinni za to być cierpliwi i gotowi do pracy w kombinezonach ochronnych. Osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami, prosimy o kontakt z Działem Kadr naszego Szpitala: tel. (32) 396 32 32.

.

 

Modernizacja instalacji tlenowej

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu wykorzystuje obecnie ok. 3,5 tys. litów stężonego tlenu na dobę. Nigdy wcześniej zapotrzebowanie na tlen w naszej placówce nie było tak wysokie. Wynika to z faktu, że praktycznie wszyscy pacjenci z Covid-19 są leczeni tlenem.

Tomasz Filaszkiewicz, kierownik Działu Organizacji i Infrastruktury w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu: – Instalacje działają pod maksymalnym obciążeniem, a zużycie tlenu wzrosło prawie dziesięciokrotnie.

Obecnie nasz Szpital zamawia już nie tylko pojedyncze butle tlenu (które trzeba było wymieniać nawet co trzy godziny), a przede wszystkim tzw. wiązki – specjalne zestawy kilku butli. Każda wiązka to około 600 litrów stężonego tlenu i nawet półtorej tony. W trybie pilnym przeprowadzono dodatkowy przegląd instalacji tlenowych, zmodernizowano i rozbudowano przyłącza zasilające, a także przygotowano specjalne miejsca w których będą magazynowane wiązki z tlenem. To wszystko jest efektem prac przygotowawczych przed otwarciem trzeciego oddziału covidowego.

Przypomnijmy, że Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu leczy pacjentów z Covid-19 już na trzech oddziałach. Łóżek dla chorych zakażonych SARS-CoV-2 jest 83, w tym trzy respiratorowe; w leczeniu jest też wykorzystywany aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem High flow. Nasi pacjenci (w budynkach przy ul. Żeromskiego 7 i al. Legionów 49) codziennie korzystają z sześciu takich wiązek wymienianych już tylko raz dziennie.

Inwestycje zostały przeprowadzone ze środków szpitala. Wydano ok. 39 tys. zł netto.

.

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.
Z tej okazji przekazujemy życzenia od Władysława Perchaluka, dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1: – W tym wyjątkowym dniu chciałbym podziękować wszystkim pracownikom naszego Szpitala za ich pełną oddania pracę. Życzę szczęścia, powodzenia we wszystkich planach i zadowolenia z pracy.
.

Życzenia Wielkanocne

Pełni nadziei spoglądamy w przyszłość i czekamy na Święta Wielkanocne. W tym wyjątkowym okresie życzmy sobie szczęścia, miłości, zdrowia i pogody ducha!

Pracownikom „Jedynki”, naszym współpracownikom i przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu:
Władysław Perchaluk, Dyrektor Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu
dr. n. med. Mirosława Cichocka, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa
Aneta Wąsek, Naczelna Pielęgniarka

.

.

Nawigacja