Aktualności

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“
Darowizna - jedna z form wsparcia

Darowizna – jedna z form wsparcia

 

Każdy z mieszkańców Bytomia czy sympatyków Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu może nas wesprzeć darowizną.

 

Można ją przekazać na konto szpitala:

 

ING o/Bytom 58 1050 1230 1000 0023 5039 0619
z dopiskiem „DAROWIZNA_SZPITAL SPECJALISTYCZNY Nr1 ”.

 

PS. Jeżeli ktoś chce przekazać darowiznę na inny oddział, powinien to zaznaczyć, wskazując wprost nazwę oddziału w tytule przelewu.

Zakup myjki-dezynfektora na potrzeby Oddziału Kardiologii ze Stanowiskami Intensywnego Nadzoru

Lokalizacja inwestycji
ul. Żeromskiego 7

 

Umowa nr 1483/2023/PZUSA/10/Katowice z dnia 22 czerwca 2023 r. zawarta w ramach funduszu prewencyjnego PZU SA.

 

Wartość inwestycji:

całkowita wartość Projektu:26 892,00 w tym:

 

 

 • dofinansowanie w ramach funduszu prewencyjnego PZU SA: 15 920,00
 • wkład własny beneficjenta: 10 972,00 zł.

 

Okres realizacji projektu:od 22 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r.

Przedmiot Projektu:

Przedmiotem inwestycji jest zakup myjki-dezynfektora na potrzeby Oddziału Kardiologii ze Stanowiskami Intensywnego Nadzoru niezbędnej do utrzymywania odpowiedniej jakości świadczonych działań medycznych i zapobieganiu rozprzestrzeniania się zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Jak chronić wątrobę przed WZW?

Jak chronić wątrobę przed WZW? Specjaliści z naszego Oddziału Chorób Zakaźnych i Hepatologii radzą:

 • Zaszczep się przeciwko WZW typu A i B. To najlepsza ochrona przed zakażeniem;
 • Zapobiegaj zakażeniom, dbając o higienę, pijąc wodę butelkowaną i unikając kontaktu z krwią osoby zakażonej;
 • Nie odwlekaj wizyty u lekarza. Skuteczne terapie mogą wyeliminować wirusa typu C i zahamować rozwój choroby w przypadku WZW typu B. 

 

Uwaga na zatrucia!

Trwa sezon na grzyby. Zanim wybierzesz się do lasu, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym unikniesz zatrucia:

 • Nie zbieraj grzybów wyraźnie starych, chorych i uszkodzonych oraz tych, których nie znasz;
 • Wkładaj grzyby do przewiewnego koszyka, aby zapobiec pleśnieniu. Zbieranie grzybów do reklamówki może skutkować ich parowaniem i zaparzaniem, a następnie przyczynić się do rozwoju różnych szkodliwych dla zdrowia bakterii lub substancji chemicznych;
 • Po powrocie z grzybobrania przejrzyj ponownie swoje zbiory, obierz je, umyj, i ugotuj;
 • Ogranicz wielokrotne odgrzewanie potraw z grzybami – bardzo łatwo rozwijają się na nich chorobotwórcze bakterie.

 

Jak wyjechać do uzdrowiska?

Choć wakacyjny czas powoli dobiega końca, to CZAS NA ZDROWIE trwa cały rok. Zastanawiasz się jak wyjechać do uzdrowiska? Przedstawiamy kilka porad i zasad:

 • Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego;
 • Od 1 lipca br. lekarz wystawia wyłącznie e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Jest ono automatycznie przesyłane do Twojego oddziału wojewódzkiego NFZ – nie musisz niczego składać samodzielnie;
 • Na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się informacja o wystawionym e-skierowaniu. Możesz śledzić postępy realizacji;
 • Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy Ci potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia. Wskazanej daty ani miejsca nie można zmienić.

Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ:

https://pacjent.gov.pl/artykul/jak-wyjechac-do-uzdrowiska

 

Bezpieczne wakacje z “Jedynką”: Zwracaj uwagę na to, co jesz

Wakacje powoli dobiegają końca, dlatego warto wykorzystać ten czas. Idealnym pomysłem będzie rodzinny piknik. Pamiętajcie jednak, żeby zwracać uwagę na to, co jecie.

 

Latem, ze względu na wysokie temperatury, jedzenie szybciej się psuje, a jego spożycie może skutkować silnym zatruciem. Przechowujcie produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, korzystając z lodówek turystycznych lub toreb termicznych. Myjcie owoce i warzywa przed jedzeniem i przestrzegajcie terminów przydatności produktów do spożycia. 

 

Bezpieczne wakacje z Jedynką: Wycieczka rowerowa

Masz w planach wycieczkę rowerową z rodziną lub przyjaciółmi? Koniecznie zapoznaj się najpierw z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa:

 • Upewnij się, że Twój rower jest w dobrym stanie technicznym przed każdą wycieczką. Sprawdź hamulce, opony, przerzutki i inne istotne elementy;
 • Zawsze zakładaj kask ochronny przed rozpoczęciem jazdy. Kask może znacząco zmniejszyć ryzyko obrażeń głowy w razie wypadku;
 • Ubieraj się w jasną i widoczną odzież, zwłaszcza jeśli planujesz jazdę po zmroku. Unikaj luźnych elementów, które mogą się zaplątać w mechanizmach roweru;
 • Używaj świateł przednich i tylnych, gdy jesteś na drodze po zmroku lub w złych warunkach widoczności. To zwiększy Twoją widoczność dla innych uczestników ruchu;
 • Przestrzegaj wszystkich przepisów ruchu drogowego, tak samo jakbyś prowadził pojazd mechaniczny;
 • Utrzymuj bezpieczną odległość od innych rowerzystów na ścieżce i pojazdów na drodze.

 

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zatrudni lekarza specjalistę chorób wewnętrznych

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zatrudni lekarza specjalistę chorób wewnętrznych. Osoby zainteresowane podjęciem pracy mogą skontaktować się z Sekretariatem lub Działem Kadr w celu uzyskania szczegółowych informacji:

SEKRETARIAT:

Kontakt telefoniczny: 32 396 32 51

DZIAŁ KADR:

Kontakt telefoniczny: 32 396 32 32

Kontakt mailowy: kadry@szpital1.bytom.pl.

 

5 mln zł od Miasta dla bytomskiej “Jedynki”

Podczas lipcowej sesji radni Bytomia jednogłośnie przyznali Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 kwotę 5 mln zł na pokrycie części straty za 2021 rok. 

 

Łączna strata bytomskiej “Jedynki” w 2021 roku wyniosła 14,2 mln zł, która po odjęciu kosztów amortyzacji w wysokości 2,8 mln zł zamknęła się w kwocie 11,4 mln zł. Przypomnijmy, że bytomscy radni już w listopadzie ubiegłego roku przyznali placówce 4 mln zł na pokrycie części zadłużenia. 

 

Miasto Bytom zmniejsza zadłużenie swojego Szpitala

 

Wsparcie finansowe miasta pozwala stopniowo zmniejszać stratę Szpitala za 2021 rok: – Dzięki przekazanym w listopadzie środkom z miasta, w kasie Szpitala Specjalistycznego nr 1 brakowało 7,4 mln zł. W tej chwili, po otrzymaniu pięciu milionów złotych, zadłużenie wynosi 2,4 mln zł – wylicza Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i dodaje: – W imieniu swoim i zespołu serdecznie dziękuję bytomskim radnym za wsparcie placówki.

 

Bytomski samorząd regularnie prowadzi działania wzmacniające ważną dla mieszkańców placówkę: – Zależy mi na tym, aby mieszkańcy mieli stały dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, jakie świadczy bytomska “Jedynka”. Dlatego będziemy wspierać nasz miejski szpital tak długo, jak tylko starczy nam na to środków – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

 

Zadłużenie szpitali powiatowych

 

Z problemem zadłużenia borykają się niemal wszystkie szpitale powiatowe na Śląsku, czego powodem jest zaniżona wycena świadczeń. – Upraszczając, chodzi o to, że zabieg X fizycznie kosztuje szpital np. 5 tys. zł, ale NFZ płaci za niego tylko 3 tys. zł. W tym systemie nie ma logicznej możliwości, żeby zadłużenie szpitali nie rosło – mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, którego członkiem jest bytomska “Jedynka”. 

 

Interna w bytomskiej “Jedynce” chwilowo nie dla nagłych przypadków

Oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu od 5 sierpnia będzie leczył wyłącznie obecnie hospitalizowanych pacjentów, a nagłe przypadki i zaplanowane przyjęcia przekieruje do oddalonych o zaledwie odpowiednio o jeden i niespełna dwa kilometry bytomskich Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 oraz Szpitala Specjalistycznego nr 2, a także innych ościennych placówek. Powodem częściowego zawieszenia interny są braki kadrowe.
Ze względu na nagłe problemy kadrowe, Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu był zmuszony złożyć wniosek o czasowe zawieszenie Oddziału Chorób Wewnętrznych do Narodowego Funduszu Zdrowia i wojewody śląskiego. Szczęśliwie, w 135-tysięcznym Bytomiu są jeszcze dwa szpitale, które prowadzą internę.
Pacjenci mają zapewnioną opiekę
W efekcie częściowego zawieszenia interny Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, pacjenci, którzy znajdą się pod opieką “Jedynki” 5 sierpnia, będą mieli zapewnione leczenie. Z kolei przypadki nagłe oraz zaplanowane przyjęcia będą kierowane do odległego o zaledwie jeden kilometr Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu oraz oddalonego o niespełna dwa kilometry Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, a także do innych ościennych placówek.
Powodem braki kadrowe
Powodem częściowego zawieszenia interny w “Jedynce” są braki kakdrowe. – Jeden z dwóch lekarzy specjalistów zachorował i nie mieliśmy innego wyjścia, jak czasowe częściowe zawieszenie oddziału z uwagi na brak możliwości objęcia opieką tak dużej liczby pacjentów przez jednego specjalistę – tłumaczy Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i dodaje: – Jak tylko lekarz wróci do pracy, to Oddział Chorób Wewnętrznych zacznie funkcjonować w normalnym trybie.
Szpital szuka lekarzy
Wstępnie, częściowe zawieszenie pracy oddziału jest planowane do 31 października br. Niezależnie od przebiegu choroby jednego ze specjalistów, Szpital szuka kolejnego internisty do pracy. Zainteresowani szczegółami oferty pracy kandydaci mogą kontaktować się telefonicznie z Działem Kadr “Jedynki” pod numerem: 32 396 32 32.

Bezpieczne wakacje z "Jedynką": Podróże do krajów tropikalnych

Kraje tropikalne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Warto pamiętać, że podczas takich podróży jest zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych chorób, w tym m.in. malarii, żółtej febry czy duru brzusznego. Jak przygotować się do takiego wyjazdu i o czym pamiętać na miejscu? Odpowiadamy:

 • Sprawdź warunki klimatyczne i sanitarne w kraju, do którego chcesz się wybrać;
 • Dowiedz się, jakie choroby tam występują i zapoznaj się z objawami;
 • Najlepszą ochroną przed chorobami tropikalnymi są szczepienia. Wykaz zalecanych szczepień dla podróżujących znajdziesz tutaj:
  https://www.gov.pl/…/psse…/szczepienia-dla-podrozujacych ;
 • Sprawdź najbliższe punkty pomocy medycznej w miejscu, w którym będziesz spędzać wakacje;
 • Pij wyłącznie butelkowaną wodę;
 • Zabezpiecz okna moskitierami;
 • Zapobiegaj ugryzieniom owadów, stosując specjalistyczne środki.

Nawigacja