Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii
Kierownik Oddziału
Liczba łóżek: 40 w tym 2 łóżka intensywnej opieki medycznej.
O nas
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zakaźnych i pasożytniczych, a w szczególności zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego (neuroinfekcji), chorób odkleszczowych, w tym boreliozy, oraz ostrych i przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby, marskości wątroby i przygotowaniem chorych do przeszczepienia wątroby. Oddział przyjmuje chorych nie tylko z terenu Bytomia i okolicznych miast, ale również z terenu całego kraju. Rocznie w Oddziale leczonych jest około 1300 pacjentów. Poza leczeniem stacjonarnym, lekarze Oddziału oferują konsultacje w zakresie chorób zakaźnych innym oddziałom i szpitalom.
Nasz Oddział dysponuje wysoce wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą lekarską i pielęgniarską, która zapewnia pacjentom odpowiednią diagnostykę i leczenie. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować pacjentom niedogodności wynikające z konieczności pobytu w szpitalu.
Warunki przyjęcia na oddział
Pacjent proszony jest o stawienie się do Izby Przyjęć ze skierowaniem, dowodem ubezpieczenia oraz dokumentacją dotyczącą leczenia ( karty wypisowe, wyniki badań). Pacjent jest badany przez lekarza Izby Przyjęć i ustalony jest dalszy tryb postępowania.
Jak trafić na nasz oddział
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej znajduje się na pierwszym piętrze budynku położonego przy AL. Legionów 49 w Bytomiu.
Kontakt
Centrala: 32 281-94-41 (do 3)
Sekretariat: wew.453
Kierownik: wew. 453
Dyżurka Lekarska: wew. 413
Pielęgniarka Oddziałowa: wew. 410
Fax: (0-32) 281-94-45
Pracownie diagnostyczne
Oddział posiada Pracownię USG, wyposażoną w nowoczesną aparaturę, dającą możliwość diagnostyki ultrasonograficznej, zwłaszcza w zakresie jamy brzusznej.
W Oddziale wykonywane są następujące badanie diagnostyczne:
– badanie laboratoryjne wykonywane w pełnoprofilowym laboratorium analitycznym
– badanie mikrobiologiczne
– badanie radiologiczne, endoskopowe
– badania USG i EKG wykonywane na miejscu
– badania biomolekularne wykonywane poza jednostką
W Oddziale wykonywana jest diagnostyka neuroinfekcji – badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (wykonywanie punkcji lędźwiowej) oraz diagnostyka hepatologiczna – wykonywanie biopsji gruboigłowej wątroby.
Nauka i dydaktyka
Na bazie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii mieści się Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych ŚUM w którym prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów IV i V roku Wydziału Lekarskiego, IV roku Oddziału Lekarsko-Dentystycznego, studentów Ratownictwa Medycznego i studentów z zagranicy w ramach programu ERASMUS. Swoją działalność prowadzi również Studenckie Koło Naukowe.
W jednostce prowadzone są także szkolenia podyplomowe dla lekarzy robiących specjalizację w różnych dziedzinach medycyny.