Sytuacja na oddziale zakaźnym „Jedynki”

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“Od 8 listopada w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu działa oddział covidowy. Na oddział przyjęto do tej pory 49 pacjentów. 13 osób w najcięższym stanie, zmarło. 

Zgodnie z decyzją wojewody od 8 listopada na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii przy al. Legionów 49 działa oddział covidowy. W tym czasie na oddział trafiło 49 pacjentów (stan na 26 listopada br).

– Trafiają do nas osoby w wieku od 40 do ponad 90 lat, w większości niezaszczepione. Tych zaszczepionych jest około 10 procent – podkreśla dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii.

Od 8 listopada w bytomskiej „Jedynce” z powodu koronawirusa zmarło 13 osób, w tym jedna osoba zaszczepiona. – To były ciężkie przypadki, które trafiły do nas ze zbyt niską saturacją poniżej 80 procent. Jedna osoba, która była zaszczepiona, chorowała na nowotwór – wyjaśnia Jerzy Jaroszewicz.

Jak podkreśla Jaroszewicz, bardzo ważne jest, aby zaszczepić się przeciwko Covid-19. Zarejestrować się na szczepienie można na kilka sposobów: dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię 989, rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację na stronie www.pacjent.gov.pl, kontaktując się z wybranym punktem szczepień poprzez stronę www.gov.pl lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. 

Od 2 listopada wszystkie osoby w wieku 18-49 lat mogą otrzymać szczepionkę przypominającą po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Osoby 50+ mogą otrzymać dawkę przypominającą od 24 września, a od 24 listopada dostają skierowanie na nią po 5 miesiącach. Osoby przewlekle chore otrzymują ją już od 1 września.

W związku z rosnącym zainteresowaniem szczepieniami przeciwko COVID-19, Punkt Szczepień Powszechnych w Centrum Handlowym Atrium Plejada przy al. Jana Nowaka Jeziorańskiego 25 jest czynny także w soboty. Dotychczas punkt szczepień powszechnych działający w galerii handlowej czynny był tylko w piątki w godzinach od 8.00 do 17.00. Teraz zaszczepić będzie się można także w sobotę w godzinach od 8.00 do 16.00. Pełna lista punktów szczepień w Bytomiu dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/