Ponad 100 tys. Polaków może być zakażonych wirusem HCV.
Dzięki postępowi w medycynie, jaki się dokonał w ostatnich latach, jest możliwe szybkie wyleczenie – wystarczy tylko przyjmować tabletki. Leczenie w Polsce jest darmowe i nie trzeba na nie czekać, natomiast… nie jest prowadzone systemowe testowanie w kierunku zakażenia HCV, a lekarze rodzinni nie dadzą nam skierowania na taki test. Dlatego specjaliści apelują o samodzielne zgłaszanie się do ambulatoriów. Obecnie można przetestować się za darmo i uniknąć wielu komplikacji.
Zachęcamy do zgłoszenia się na test w kierunku HCV. Wczesna diagnostyka jest warunkiem wczesnego wyleczenia.
– Obawiamy się tego, że półtora roku pandemii spowodowało, iż wielu chorych z innymi chorobami nie zgłosiło się do lekarza, a ich choroby się pogłębiają. To dotyczy HCV. To zakażenie powoduje uszkodzenie wątroby, prowadzi do marskości wątroby, raka wątroby, ale bardzo często nie daje objawów. Wiemy, że ponad 100 tys. osób w Polsce jest zakażonych i o swoim zakażeniu nie wie. Natomiast jest możliwość leczenia i całkowitego wyleczenia tej choroby w ciągu dwóch, trzech miesięcy – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. – Praktycznie każdy może być zakażony HCV i dlatego chcemy, by każdy Polak miał przynajmniej raz w życiu miał zrobiony test w kierunku HCV.
Lista ambulatoriów w województwie śląskim, które wykonują darmowe testy w kierunku HCV, jest dostępna na naszej stronie (proszę kliknąć na PUNKTY POBRAŃ). Jest dostępna też na stronie Grupy ALAB https://www.alablaboratoria.pl/punkty.
Zobacz film z wyjaśnieniami dra hab. n. med. Jerzego Jaroszewicza https://fb.watch/v/48HMc0het/