W poniedziałek, 23 września, Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu po raz czwarty zorganizował konferencję naukową „Reumatologia w praktyce klinicznej – schematy diagnostyczne i terapeutyczne dla specjalistów”. Tegoroczne wydarzenie w formule online zgromadziło jeszcze większe grono ekspertów i lekarzy różnych specjalizacji z całej Polski, w tym również z bytomskiej “Jedynki”.
– Celem konferencji była kontynuacja wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji. Dzięki temu wspólnie możemy wpłynąć na poprawę jakości opieki nad pacjentami z chorobami reumatycznymi – podkreśla dr n. med. Aleksandra Zoń-Giebel, kierowniczka Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji w bytomskim szpitalu, kierownik naukowy konferencji.
Blisko 100 uczestników i szeroki wachlarz tematów
W tegorocznej konferencji uczestniczyło blisko 100 osób. Podczas spotkania omawiano najnowsze wytyczne diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu chorób reumatycznych, które są wielowymiarowe i mogą wpływać na różne układy organizmu. – Właśnie dlatego do dyskusji zaprosiliśmy nie tylko reumatologów, ale także specjalistów chorób wewnętrznych, dermatologów, specjalistów chorób zakaźnych – wyjaśnia dr Zoń-Giebel.
Eksperci z bytomskiego szpitala o nowych wyzwaniach w terapii reumatologicznej
Jednym z wystąpień był wykład kierowniczki Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji w bytomskim szpitalu – „Możliwość szybkiego wdrożenia terapii biologicznych u chorych na łuszczycę i spondyloartropatie zapalne. Rola współpracy dermatologa i reumatologa”. – Terapie biologiczne dają ogromne możliwości, ale wymagają odpowiedniej koordynacji leczenia. Pacjenci z łuszczycą czy spondyloartropatią często potrzebują kompleksowej opieki, dlatego tak ważne jest, by reumatolodzy i dermatolodzy pracowali razem – podkreślała specjalistka.
Kolejnym istotnym punktem konferencji był wykład dr Marcela Przyłudzkiej, również specjalistki Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji, która omawiała temat „Leczenie pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów w różnych stadiach przewlekłej choroby nerek”. Prelegentka zwracała uwagę, że stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby musi być starannie dostosowane do stanu nerek pacjenta. Każde stadium niewydolności nerek wymaga indywidualnego podejścia do terapii.
Trzecia specjalistka z Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji – dr n. med. Agata Kowalik-Sztylc omówiła temat: „Leczenie przeciwbólowe – opis przypadku pacjenta z chorobą reumatologiczną i nowotworową”. Ekspertka przedstawiła złożoność leczenia bólu u pacjentów z chorobami reumatycznymi, którzy jednocześnie cierpią na choroby nowotworowe. – Łączenie różnych strategii przeciwbólowych u pacjentów z chorobą reumatologiczną i onkologiczną to prawdziwe wyzwanie. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, by pacjent mógł funkcjonować bez bólu – mówiła dr Kowalik-Sztylc, podkreślając znaczenie multidyscyplinarnego podejścia w terapii tych pacjentów.
Dalszy rozwój Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji
Oddział Reumatologii i Rehabilitacji w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu stale podnosi jakość swoich usług. – Nasze podejście do leczenia chorób reumatycznych to połączenie nowoczesnych terapii biologicznych z zaawansowaną fizjoterapią – mówi lek. Rafał Sołtysek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Oddział posiada profesjonalną pracownię fizykoterapii, a jego personel regularnie uczestniczy w szkoleniach i konferencjach krajowych oraz międzynarodowych, zdobywając wiedzę, którą przekładają na codzienną praktykę kliniczną.