Nowa jakość diagnozowania i leczenia na Oddziale Okulistyki w bytomskiej “Jedynce”

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zakupił nowoczesny tomograf OCT. Urządzenie poprawi jakość leczenia i diagnozowania pacjentów na Oddziale Okulistyki i pomoże zapobiec utracie wzroku.

Nowy tomograf – aparat DRI OCT Triton plus – dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu wizualizuje nie tylko siatkówkę, nerw wzrokowy i ciało szkliste, ale również naczyniówkę i twardówkę. – Dzięki różnorodnym funkcjom obrazowania, takich jak angiografia OCT, autofluorescencja dna oka, OCT en face oraz angiografia fluoresceinowa, nowy sprzęt pozwala lepiej zdiagnozować, a następnie leczyć wiele patologii oczu – mówi Katarzyna Mokros-Kowalczyk, kierowniczka Oddziału Okulistyki w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu i dodaje, że obecnie nie wyobraża sobie pracy bez tego urządzenia. Łączny koszt zakupu tomografu to 369 tys. zł. Bytomska placówka pokryła całą kwotę zakupu z własnych środków.

Ratunek przed utratą wzroku

Tomograf diagnozuje wiele chorób w tym m.in. jaskrę, cukrzycowy obrzęk plamki żółtej czy otwór w plamce żółtej. Specjaliści z Oddziału Okulistyki w bytomskiej “Jedynce” z wykorzystaniem tego urządzenia najczęściej diagnozują zwyrodnienie plamki plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). – Wczesne wykrycie zmian w obrębie siatkówki często pozwala zapobiec rozwojowi zmian patologicznych i towarzyszącej temu utracie wzroku –  podkreśla Katarzyna Mokros-Kowalczyk.

Nowa jakość okulistyki dla mieszkańców Bytomia i nie tylko

Sprzęt używany jest codziennie przez okulistów z bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 nie tylko w ramach pobytu pacjentów na Oddziale. Urządzenie pracuje całą dobę, także podczas ostrych dyżurów. – To ważne, aby bytomianie mieli dostęp do nowoczesnych metod leczenia. O ile starcza środków, zawsze będziemy wspierać nasz miejski szpital – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.