Nerwowo wokół tematu podwyżek

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“We wtorek, 4 października odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia. Na spotkaniu był obecny Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, którego siedziba mieści się w naszym szpitalu i jesteśmy jego członkiem. Jednym z tematów była trudna sytuacja finansowa szpitali, którym nie wystarcza pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń wprowadzonych 1 lipca.

 

Prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego podczas posiedzenia przekazał w oparciu o dane uzyskane z 16 szpitali, że nawet ostatnie poprawki, w tym współczynniki korygujące w wycenie świadczeń w internie „niewiele zmieniły w sytuacji szpitali powiatowych”: – Przeliczyliśmy jeszcze raz koszty i przychody, i nie znaleźliśmy takiego szpitala, który otrzymałby wzrost kontraktu o 22 procent, co wcześniej zakładano. Szpitale uzyskały wzrost kontraktów średnio od 1,7 do 15,4 proc.

 

Władysław Perchaluk zwrócił też uwagę, że według nowych rozporządzeń, do korzystania z mechanizmu restrukturyzacyjnego pozwalającego na uzyskanie kolejnych transz dodatkowych środków przez szpitale, zapraszane są tylko te szpitale, które otrzymały podwyżkę kontraktu do 10 proc.: – Nie ma rozwiązania dla szpitali, które otrzymały wzrost wycen powyżej 10 proc., ale mniej niż 15 proc., co miało też je kwalifikować do pomocy.

 

Artykuł w Rynku Zdrowia dotyczący posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia dostępny jest TUTAJ.

Fot. Senat/Flickr/Tomasz Paczos