Montaż nowoczesnej instalacji do tlenoterapii w „Jedynce”

Od poniedziałku (14 września) na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu zacznie się montaż  instalacji do tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Dzięki temu Szpital będzie jeszcze lepiej przygotowany do leczenia chorych na COVID-19 w czasie jesiennej fali zakażeń.

Instalacja będzie poprowadzona w ścianach, dzięki czemu przy każdym z 11 łóżek dla zakażonych koronawirusem będzie dostęp do tlenoterapii. Podawanie chorym tlenu stanie się łatwiejsze i bardziej ekonomiczne niż do tej pory, gdy korzystano ze specjalistycznych butli z tlenem. Dwa łóżka są dodatkowo wyposażone w respiratory i kardiomonitory.

Dzięki inwestycji Szpital będzie spełniał wymagania stawiane przez Wojewodę Śląskiego w przepisach dotyczących organizacji placówek medycznych na czas spodziewanej drugiej fali pandemii.

Na czas montażu instalacji, tzn. od 14 września przez kolejne dwa, trzy tygodnie Oddział Obserwacyjno-Zakaźny będzie czasowo zamknięty. Niezmiennie będzie czynna izba przyjęć przy oddziale i poradnia chorób zakaźnych.

Wykonanie instalacji dystrybucji tlenu na potrzeby Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w budynku przy al. Legionów 49  zostało dofinansowane ze środków Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii  w formie dotacji celowej  w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020.

Warto dodać, że projekt ten zakłada także remont adaptacyjny pomieszczeń przeznaczonych na utworzenie, spełniającego aktualne wymogi prawne, magazynu odpadów niebezpiecznych w budynku przy ul. Żeromskiego 7. Na realizację projektu GZM udzielił dotacji w planowanej wysokości 282 tys.606 zł.