Modernizacja instalacji tlenowej

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu wykorzystuje obecnie ok. 3,5 tys. litów stężonego tlenu na dobę. Nigdy wcześniej zapotrzebowanie na tlen w naszej placówce nie było tak wysokie. Wynika to z faktu, że praktycznie wszyscy pacjenci z Covid-19 są leczeni tlenem.

Tomasz Filaszkiewicz, kierownik Działu Organizacji i Infrastruktury w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu: – Instalacje działają pod maksymalnym obciążeniem, a zużycie tlenu wzrosło prawie dziesięciokrotnie.

Obecnie nasz Szpital zamawia już nie tylko pojedyncze butle tlenu (które trzeba było wymieniać nawet co trzy godziny), a przede wszystkim tzw. wiązki – specjalne zestawy kilku butli. Każda wiązka to około 600 litrów stężonego tlenu i nawet półtorej tony. W trybie pilnym przeprowadzono dodatkowy przegląd instalacji tlenowych, zmodernizowano i rozbudowano przyłącza zasilające, a także przygotowano specjalne miejsca w których będą magazynowane wiązki z tlenem. To wszystko jest efektem prac przygotowawczych przed otwarciem trzeciego oddziału covidowego.

Przypomnijmy, że Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu leczy pacjentów z Covid-19 już na trzech oddziałach. Łóżek dla chorych zakażonych SARS-CoV-2 jest 83, w tym trzy respiratorowe; w leczeniu jest też wykorzystywany aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem High flow. Nasi pacjenci (w budynkach przy ul. Żeromskiego 7 i al. Legionów 49) codziennie korzystają z sześciu takich wiązek wymienianych już tylko raz dziennie.

Inwestycje zostały przeprowadzone ze środków szpitala. Wydano ok. 39 tys. zł netto.

.