Lądowisko dla dronów na terenie bytomskiej Jedynki

Na terenie Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu  powstanie lądowisko dla dronów. W ramach pilotażowego programu będzie z niego korzystać laboratorium, które działa na terenie placówki.
Drony będą transportować materiał biologiczny, przede wszystkim krew.
Bytomscy radni dali zgodę na start
W trakcie poniedziałkowej sesji bytomskiej Rady Miejskiej, radni jednogłośnie przegłosowali wniosek złożony przez Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu. – We wniosku do radnych zwróciliśmy się z prośbą o wynajęcie na lądowisko dla dronów powierzchni znajdującej się na terenie budynku przy ul. Żeromskiego 7. Umowa najmu z laboratorium, które zorganizuje dronowy transport materiałów biologicznych będzie obowiązywała przez rok – informuje Kinga Wieczorek, po. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
Dronowa inicjatywa Szpitala
Uruchomienie dronowego transportu jest inicjatywą laboratorium, jednakże pierwotnie z podobną inicjatywą wyszedł były dyrektor „Jedynki” i prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego – Władysław Perchaluk. – Pierwszy pomysł wyszedł z Pododdziału Chirurgii Onkologicznej, a lądowisko miało być usytuowane na tarasie – wspomina Władysław Perchaluk, dodając, że transport  powietrzny, to sposób na uniknięcie korków, a te tworzą się w conajmniej kilku miejscach na Śląsku, szczególnie w godzinach szczytu. – To bardzo innowacyjny projekt i jestem pewien, że Szpital nr 1 podzieli się swoimi doświadczeniami z innymi placówkami w Polsce – dodaje prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
Metropolia dronowym poligonem
Możliwość procedowania programu pilotażowego to zasługa statusu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która jest swoistym poligonem doświadczalnym dla technologii dronowych. Funkcjonujący na terenie Metropolii od 2018 r. Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) umożliwia testowanie systemów dronowych zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak również w rzeczywistych warunkach miejskich.