Kolejna finansowa kroplówka dla szpitali powiatowych

W czwartek, 17 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia przeznaczy ok. 4,5 mld dodatkowych środków na zwiększenie ryczałtu dla szpitali. Decyzję ocenia Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, którego członkiem jest bytomski Szpital Specjalistyczny nr 1.

Prezes Perchaluk zapytany w rozmowie z Rynkiem Zdrowia o decyzję Ministerstwa Zdrowia o dodatkowych 4,5 mld zł z przeznaczeniem na finansowanie nadwykonań w szpitalach stwierdza, że jest to kolejna kroplówka, która przedłuża agonię finansową szpitali: – Biorąc pod uwagę liczbę szpitali powiatowych na Śląsku (…) to średnio otrzymają one dodatkowo ok. 1,6 mln złotych. Pozostaje pytanie, co dalej? Inflacja postępuje i trawi finanse szpitali. Według algorytmu, jaki ministerstwo przyjęło, szpitale powinny dostać średnio o 20,4 proc. więcej środków, a nasze szpitale otrzymały jedynie od 8 do 16 proc.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ.