„Jedynka” uczestniczy w badaniu nowego leku na COVID-19

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“



W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu oficjalnie zaczęło się badanie kliniczne leku na bazie osocza ozdrowieńców przygotowywanego przez Biomed Lublin.

Organizatorem badań jest Klinika Chorób Zakaźnych w Lublinie kierowana przez prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Tomasiewicza, a sponsorowane są one przez Agencję Badań Medycznych. Nasza bytomska placówka jest jedną z paru w kraju, w których będą prowadzone badania. Udział „Jedynki” w badaniu wynika z długoletniej współpracy prof. Krzysztofa Tomasiewicza i dr hab. n. med. Jerzego Jaroszewicza, kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Przypomnijmy, że w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu jest obecnie 35 łóżek dedykowanych pacjentom z COVID-19.

 

Jerzy Jaroszewicz wyjaśnia, że lek to ulepszona wersja osocza ozdrowieńców, w którym dokładnie wiemy, co podajemy. Widzimy, iż osocze nie szkodzi, a pomaga, zaś lek jest oparty na tym samym mechanizmie działania, tylko jest jeszcze czystszy.

 

Pacjentom trafiającym na oddział zakaźny „Jedynki” będzie proponowane uczestnictwo w badaniu. Chorzy muszą w sposób świadomy zgodzić się na przystąpienie do badania.

 

Jerzy Jaroszewicz: – Trzeba podkreślić, że wszyscy pacjenci, którzy zgodzą się przystąpić do programu, otrzymają (oprócz nowego leku) leczenie zgodne z naszą najlepszą wiedzą. A to ile osób będzie włączonych do badania, zależy też przede wszystkim od dynamiki przyjęć. Leczenie będzie trwało kilka dni plus nasza obserwacja trwająca do miesiąca, choć niekoniecznie w szpitalu. Celem badania klinicznego jest weryfikacja bezpieczeństwa i skuteczności. I dzięki temu, że będziemy włączali różnych pacjentów, będzie wiadomo, u których chorych najlepiej się to sprawdza..

.

.

.