Dr hab. Jerzy Jaroszewicz z bytomskiej „Jedynki” przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“Edukacja społeczeństwa oraz lekarzy, a także poprawa diagnostyki i dostępności leków to wyzwania, przed jakimi staje dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, jako nowo wybrany przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. 

 

Podczas IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, na co dzień kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, został wybrany Przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. – PTHepat jest towarzystwem unikalnym, ponieważ zrzesza specjalistów z różnych dziedzin: chorób zakaźnych, gastroenterologii, pediatrii, chirurgii i onkologii – wylicza dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz.

 
Otyłość i alkohol to złe połączenie

Wyzwań stojących przed Polskim Towarzystwem Hepatologicznym jest bardzo wiele. Jednym z nich jest narastający  problem otyłości, cukrzycy czy chorób metabolicznych nie tylko w Polsce, ale również w Europie Centralnej i Wschodniej. To również obszar, gdzie spożycie alkoholu jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej. – A połączenie alkoholu i stłuszczenia wątroby jest tak piorunującą mieszanką, że prowadzi do marskości wątroby, a następnie do raka wątrobokomórkowego – podkreśla Jerzy Jaroszewicz. – Widzimy, że tu problem ma charakter globalny i wymaga wspólnej linii działań nie tylko hepatologów, ale też diabetologów, lekarzy rodzinnych, chirurgów zajmujących się leczeniem otyłości czy endokrynologów. To jest praca, która wymaga zaangażowania bardzo wielu osób i różnych organizacji.

 
Testujmy się na HCV

Kolejnym wyzwaniem jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Polska jest krajem, w którym jest jedna z najwyższych częstotliwości zachorowań na tę chorobę wywoływaną przez wirus HCV. Pomocna w walce z tym wirusem może być zmiana, jaką wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, dotycząca skierowań na testy anty-HCV. Wcześniej mógł je zlecić jedynie lekarz chorób zakaźnych, a od 1 lipca może to zrobić także lekarz rodzinny. – Każdy Polak powinien mieć przynajmniej raz w życiu test anty-HCV, ponieważ jest to choroba podstępna, która nie daje objawów i po wielu latach może prowadzić do rozwoju marskości wątroby i raka – tłumaczy nowy przewodniczący PTHepat.

 
Lepsza diagnostyka raka wątroby

Diagnostyka raka wątrobokomórkowego to kolejne, bardzo duże wyzwanie stojące przed PTHepat. W Polsce śmiertelność z jego powodu jest praktycznie stuprocentowa. Prawie żaden pacjent, który ma rozpoznanego raka wątrobokomórkowego nie przeżywa dłużej niż 12 miesięcy. Jak zaznacza dr Jaroszewicz, to wyjątkowo zły wynik w porównaniu do innych chorób nowotworowych, gdzie odnotowano olbrzymie postępy we wczesnym wykrywaniu chorób. – Tutaj postępu nie widzimy, dlatego musimy zadbać systemowo o lepszą diagnostykę, aby móc ten nowotwór skutecznie leczyć – kończy Jaroszewicz.