Chorzy czekają na krew i osocze

Bytomski oddział Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa zaprasza wszystkich chętnych do oddawania krwi. Oddział działa przy naszym szpitalu (ul. Żeromskiego 7), rejestracja telefoniczna: (32) 281 95 08, godz. 7 – 13.30.

RCKiK ma ostatnio niedobory krwi, przede wszystkim dlatego, że wielu górników – honorowych dawców, jest na kwarantannach z powodu koronawirusa.

RCKiK czeka też na wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 przed min. 2 tygodniami i miały dwa ujemne wyniki PCR. Te osoby mogą oddać osocze, które będzie wykorzystane do leczenia osób zakażonych koronawirusem. „Ozdrowieńców” zapraszamy do kontaktowania się z Centrum Krwiodawstwa na mail: ozdrowiency@rckik-katowice.pl.

– Już mamy 14 „ozdrowieńców” zarejestrowanych, ośmiu z nich już oddało osocze – mówi Izabela Trepka, dyrektor RCKiK w Katowicach. A że osocze można oddawać częściej niż krew, to RCKiK ma już 12 donacji. Już jedna donacja (to znaczy dawka) może uratować życie jednemu człowiekowi.

Przypomnijmy, że jak na razie pierwszą i jedyną placówką na Śląsku, która podjęła się eksperymentalnego leczenia osoczem jest Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu.