W poniedziałek, 25 września Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zorganizował konferencję naukową ,,Reumatologia na podstawie przypadków klinicznych – wybrane schematy diagnostyczne i terapeutyczne dla reumatologów”. Wśród prelegentów byli specjaliści z całej Polski.
– Założeniem konferencji była aktualizacja wiedzy lekarzy różnych specjalizacji. Taka wymiana doświadczeń pozwoli efektywniej leczyć naszych pacjentów – mówi dr n. med. Aleksandra Zoń-Giebel, kierowniczka Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji w bytomskiej “Jedynce”, prowadząca i inicjatorka spotkania.
Debata ekspertów z całego kraju
W wydarzeniu online wzięło udział prawie stu uczestników, a wśród prelegentów byli eksperci z całej Polski. Leczenie chorób reumatycznych jest bardzo złożone i często długotrwałe. Niektóre z chorób charakteryzują się zajęciem stawów i uszkodzeniem układu ruchu, a inne mogą zaburzać funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. – Dlatego bytomski Szpital zaprosił do dyskusji lekarzy różnych specjalizacji. Oprócz reumatologów, głos zabrali m.in. specjaliści chorób wewnętrznych, dermatolodzy, pulmonolodzy, immunolodzy kliniczni i specjaliści chorób zakaźnych – wylicza dr Aleksandra Zoń-Giebel.
Wirusowe zapalenie wątroby w terapii reumatologicznej
Jeden z wykładów – „Możliwości terapii biologicznej pacjentów z wywiadem wirusowego zapalenia wątroby” – wygłosiła dr n. med. Barbara Szczygieł z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej „Jedynce”. Specjalistka poruszyła m.in. temat wirusowego zapalenia wątroby w terapii reumatologicznej – Nasi pacjenci najczęściej bardzo późno orientują się, że są zakażeni, bo zwykle nie mają symptomów ze strony wątroby. Chorzy szukają wówczas pomocy u różnych specjalistów, zgłaszając niepokojące objawy związane m.in. z układem ruchu, w tym objawy reumatyczne. Dr Barbara Szczygieł zwróciła się również z prośbą do ekspertów o pomoc w poszukiwaniu pacjentów zakażonych wirusem HCV: – Ci pacjenci będą do państwa trafiać z racji swoich pozawątrobowych dolegliwości, dlatego namawiam, żeby ich diagnozować i po stwierdzeniu obecności przeciwciał, kierować do poradni chorób zakaźnych.
Rozwój Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji
Lekarze z Oddziału Reumatologii i Rehabilitacji Szpitala Specjalistycznego nr 1 uczestniczą w wielu krajowych i międzynarodowych szkoleniach, podnosząc swoje kwalifikacje, oraz poziom świadczeń dla pacjentów. – Oddział posiada akredytację na dziewięć miejsc specjalizacyjnych w zakresie reumatologii. Pacjenci w trakcie leczenia korzystają z nowoczesnej pracowni fizykoterapii, w której wykonywane są zabiegi takie jak np. jonoforeza, laseroterapia, krioterapia czy magnetoterapia – mówi dr Janusz Milejski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i dodaje, że na oddziale stosowanie są również nowoczesne metody leczenia chorób reumatycznych z zastosowaniem leków biologicznych.