Bytom pokrył stratę Szpitala Specjalistycznego nr 1

Bytomscy radni podczas listopadowej sesji przyznali Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 kolejne środki finansowe. Miasto przekazało placówce kwotę w wysokości ponad 1,4 mln zł, która jest ostatnią do pokrycia częścią straty za 2021 rok.

W 2021 roku bytomski szpital poniósł stratę przekraczającą 14,2 mln zł, która po odjęciu kosztów amortyzacji w wysokości 2,8 mln zł wyniosła ponad 11,4 mln zł. Bytomscy radni sukcesywnie pokrywali tę stratę, a ostatnia transza – ponad 1,4 mln zł została przekazana podczas sesji Rady Miejskiej 27 listopada.

Miasto wspiera bytomską “Jedynkę”

Bytomscy radni już w listopadzie ubiegłego roku zaczęli uzupełniać stratę Szpitala Specjalistycznego nr 1 za 2021 rok, przekazując 4 mln zł. Następnie w czerwcu bieżącego roku przyznali placówce 1 mln zł, a w lipcu 5 mln zł. – Serdecznie dziękuję za wsparcie bytomskim radnym w imieniu swoim i całego zespołu – mówi Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

– Bytomianie muszą mieć stały dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, dlatego wspieranie Szpitala Specjalistycznego nr 1 w potrzebie zawsze będzie jednym z moich priorytetów – podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zadłużenie szpitali powiatowych

Problem rosnącego zadłużenia dotyka obecnie niemal wszystkich szpitali powiatowych na Śląsku. – Dyrektorzy szpitali nieustannie borykają się z problemami finansowymi, które spowodowane są w głównej mierze brakami kadrowymi oraz podwyżkami wynagrodzeń – mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i dodaje, że w 2024 roku zarządzający placówkami będą musieli zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem – dwukrotną podwyżką płacy minimalnej.