Apel prezesa Związku do samorządowców z województwa śląskiego w sprawie walki z pandemią koronawirusa

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“Poniżej publikujemy apel wystosowany przez Władysława Perchaluka, prezesa Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Szanowni Państwo,

czas na obronę przed koronawirusem już minął, pora na atak i czynne zwalczanie ognisk epidemicznych w naszym województwie. 

Jako dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu już kilka tygodni temu wprowadziłem obligatoryjne badania, najpierw całego personelu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, a na kolejnym etapie, przy silnym zaangażowaniu Prezydenta Bytomia, pozostałego personelu Szpitala. Przejście do ofensywy w walce z pandemią koronawirusa wymaga jednak koordynacji działań wszystkich służb, szpitali i, przede wszystkim, dostępu do badań dla personelu medycznego. 

Województwo śląskie posiada 8 wyspecjalizowanych jednostek w zakresie badań,  podczas gdy mazowieckie posiada ich 18. Od miesiąca zabiegam o zwiększenie liczby ośrodków wykonujących badania w naszym województwie i każdorazowo otrzymuję zwrotne zapewnienie, że jest ich wystarczająco dużo. Tymczasem, fakty temu przeczą. Śląskie stało się epicentrum pandemii koronawirusa w Polsce: mamy największą liczbę zakażeń, najwyższy współczynnik zakażeń na sto tysięcy mieszkańców i drugą, po województwie mazowieckim, liczbę zgonów. 

Doświadczenia krajów, które najlepiej radzą sobie ze zwalczaniem pandemii wskazują, że najlepszym orężem w walce z koronawirusem są badania. Aby je jednak zrealizować potrzebujemy więcej punktów wymazowych. Obecna baza przy wzroście zachorowań w dużych zakładach pracy, jak kopalnie staje się niewydolna. Brak działań w tej kwestii, w okresie najbliższych 2-3 tygodni doprowadzi do paraliżu śląskiej służby zdrowia.

Jako prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zwracam się do Państwa z apelem o wsparcie naszych starań na każdym możliwym szczeblu. Mamy trzy priorytety: 

  1. Natychmiastowe wprowadzenie obowiązkowych testów dla personelu we wszystkich jednostkach ochrony zdrowia;
  2. Jak najszybsze wejścia na teren województwa śląskiego kolejnych laboratoriów zwalidowanych przez Państwowy Zakład Higieny oraz Ministerstwo Zdrowia;
  3. Uruchomienie kolejnych punktów wymazowych.

W razie pytań, sugestii jestem do Państwa dyspozycji. 

Z wyrazami szacunku,

Władysław Perchaluk

Prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu