Malaria i inne choroby tropikalne – zagrożenia dla podróżujących

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“



Egzotyczne kierunki, takie jak Zanzibar, Tajlandia czy Indie, cieszą się coraz większą popularnością. Wraz ze wzrostem liczby podróży wzrasta jednak ryzyko zachorowania na choroby tropikalne, w tym malarię. Dr Lucjan Kępa, specjalista chorób zakaźnych ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu radzi, jak się zabezpieczyć.

 

Malaria – co warto wiedzieć?

 

Malaria to choroba pasożytnicza przenoszona przez komary. Nie występuje w Polsce, ale w wielu krajach tropikalnych stanowi poważne zagrożenie. Mimo to, temat profilaktyki często jest pomijany. – Biura podróży rzadko informują turystów o ryzyku, a niewielu pacjentów pyta lekarza o zalecenia przed wyjazdem – podkreśla dr Lucjan Kępa z Pododdziału Leczenia  Boreliozy  działającego w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w bytomskiej “Jedynce”.

 

Objawy i postępowanie

 

W przypadku wystąpienia gorączki, dreszczy, bólów głowy lub innych niepokojących objawów po powrocie z krajów tropikalnych konieczna jest szybka konsultacja lekarska. – Największy problem to fakt, że pacjenci często nie informują lekarzy o pobycie w rejonach zagrożonych malarią i innymi chorobami tropikalnymi. W efekcie diagnoza jest opóźniona, co może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak na przykład malaria mózgowa – ostrzega dr Kępa.

 

Czy malaria może pojawić się w Polsce?

 

Choć malaria naturalnie nie występuje na terenie Polski, znane są przypadki tzw. „malarii lotniskowej”: – Komary mogą dostać się do samolotu i w ten sposób trafić na teren kraju. Choć są to rzadkie przypadki, nie można ich całkowicie wykluczyć – mówi specjalista.

Osoby planujące podróż do krajów, gdzie malaria jest obecna, powinny zgłosić się do lekarza na 4-6 tygodni przed wyjazdem, aby dobrać odpowiednią profilaktykę lekową.

 

Zasady profilaktyki

 

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, zaleca się: