Bytomska “Jedynka” wspiera przyszłych chirurgów

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“



Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu, dzięki współpracy z młodymi studentami kierunku lekarskiego i pielęgniarskiego, tworzy przestrzeń do nauki, rozwoju oraz realizacji innowacyjnych projektów. Koło Naukowe z Chirurgii Ogólnej, które działa przy “Jedynce” jest tego najlepszym przykładem. 

Koło Naukowe Chirurgii Ogólnej przy Oddziale Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej działa w bytomskiej “Jedynce” już od ponad 20 lat. W pierwszym spotkaniu w tym roku akademickim wzięło udział blisko 130 studentów. – To rekordowa frekwencja w historii Koła. Nowi studenci wykazują zainteresowanie działalnością naukową i uczestnictwem w codziennej pracy Oddziału, co pozwala z nadzieją myśleć o przyszłości, bo dziś brakuje chirurgów. Cieszymy się, że Personel Szpitala Specjalistycznego nr 1 może inspirować, rozwijać i wspierać młodych ludzi, którzy w przyszłości będą decydować o kształcie polskiej medycyny, a także naszego zdrowia – podkreślają dr n. med. Marek Rudzki i lek. Magda Bichalska-Lach, opiekunowie Koła Naukowego, SUM.

 

Miejsce, gdzie nauka spotyka się z praktyką

Bytomska “Jedynka” to nie tylko placówka medyczna, ale również przestrzeń, która daje młodym ludziom możliwość zdobywania doświadczenia i rozwijania swoich pasji. Studenci kierunku lekarskiego i pielęgniarskiego biorą aktywny udział w pracy Oddziału i zdobywają przede wszystkim umiejętności praktyczne, a także poszerzają wiedzę o realne kliniczne sytuacje, pod nadzorem pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Naszym celem jest inspirowanie młodych ludzi do wyboru chirurgii jako swojej ścieżki zawodowej. Szpital daje im narzędzia, aby już teraz zdobywali praktyczne umiejętności – mówi Adam Iwanicki, przewodniczący Koła. Dzięki wsparciu Szpitala i współpracy z SUM, organizowane są warsztaty, szkolenia oraz projekty badawcze. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty praktyczne, takie jak szycie chirurgiczne, diagnostyka USG czy symulacje zaopatrywania ran. Członkowie Koła angażują się również w prace naukowe – od prezentacji na międzynarodowych konferencjach, po współpracę z Polską Akademią Nauk, m.in. nad innowacyjnymi metodami leczenia, np. zastosowaniem plazmy w terapii ran.

Szpital jako partner w rozwoju kariery

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu umożliwia młodym adeptom chirurgii naukę pod okiem doświadczonych specjalistów. Prace naukowe realizowane przez członków Koła są nadzorowane przez uznanych lekarzy z tej dziedziny. Dzięki współpracy z wybitnymi wykładowcami i organizacji wydarzeń naukowych, młodzi ludzie zyskują dostęp do wiedzy i doświadczenia, które trudno znaleźć gdzie indziej.

Doroczna konferencja

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Koło Naukowe z Chirurgii Ogólnej jest coroczna prestiżowa konferencja naukowa – Student’s International Surgical Conference (SISC) – która przyciąga młodych naukowców i lekarzy z kraju i zagranicy. Wydarzenie, tradycyjnie odbywające się w Ustroniu, jest okazją do prezentacji prac naukowych, wymiany doświadczeń oraz zdobywania wiedzy od wybitnych specjalistów. – Zbliżająca się 25. edycja SISC, planowana na przyszły rok, zapowiada się wyjątkowo – jubileuszowy charakter wydarzenia podkreśli obecność uznanych wykładowców z zakresu chirurgii ogólnej, patofizjologii, hematologii, zdrowia publicznego z całej Polski – mówi Adam Iwanicki i dodaje, że konferencja daje członkom Koła możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy naukowej, a także nawiązania kontaktów, które mogą zaprocentować w ich przyszłej karierze.