Bytomska “Jedynka” na ratunek w czasie upałów: Nie lekceważ objawów udaru cieplnego

Doskwierają Wam upały? Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu rusza z cyklem postów z wiedzą i poradami dotyczącymi udarów cieplnych. Wskazówek udziela dr n. med. Katarzyna Wilemska-Kaszuba, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Neurologii.

Udar cieplny to stan bezpośredniego zagrożenia życia, może wystąpić nagle, bez objawów ostrzegawczych, dlatego nie należy go bagatelizować. Szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania znacząco zwiększa szanse na przeżycie. Do udaru cieplnego może dojść w wyniku długotrwałej ekspozycji organizmu na wysoką temperaturę otoczenia lub w przypadku wykonywania w takiej temperaturze bardzo dużego wysiłku. Typowe symptomy to znaczne osłabienie, nudności, wymioty, wysoka temperatura ciała. Skóra początkowo może być chłodna i spocona, a następnie czerwona i gorąca. Mogą również wystąpić bolesne kurcze mięśni kończyn, a nawet zaburzenia świadomości.