Nowy sprzęt na Oddziale Okulistyki
Specjaliści z Oddziału Okulistyki Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu w zeszłym roku przeprowadzili ponad 1,3 tys. operacji. Zaledwie 12 spośród nich stanowiły operacje jaskry, ale teraz się to zmieni. Od marca placówka będzie mieć do dyspozycji nowy laser służący do wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych oraz leczenia niektórych schorzeń siatkówki.
Bytomska placówka kupiła Laser SubCyclo 810. To zaawansowane urządzenie, które umożliwia skuteczną terapię jaskry u pacjentów, u których stosowanie kropli nie przynosi rezultatów. – Metoda leczenia tym laserem jest szczególnie korzystna dla pacjentów z umiarkowanym i znacznym zaawansowaniem jaskry. Dzięki mikropulsowej aplikacji lasera, mamy większą kontrolę efektów terapii i znacznie mniejsze ryzyko powikłań w porównaniu z tradycyjną cyklofotokoagulacją. Nasz nowy sprzęt nie niszczy struktur ciała rzęskowego – wyjaśnia Dr Katarzyna Mokros-Kowalczyk, kierowniczka Oddziału Okulistyki w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Dodaje, że zabieg nie jest skomplikowany i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym w warunkach sali operacyjnej. Łączny koszt inwestycji to 110 tys. zł. Bytomski Szpital Specjalistyczny nr 1 pokrył całą kwotę zakupu z własnych środków.
Pierwsze zabiegi w marcu
Urządzenie dotarło do “Jedynki” we wtorek, 28 lutego. Nowoczesna laseroterapia będzie w pełni dostępna dla pacjentów od pierwszej połowy marca. Szpital przyjmuje już zapisy na zabieg w sekretariacie oddziału. Podstawowym warunkiem przyjęcia jest skierowanie od lekarza okulisty. Łącznie, na Oddziale Okulistyki Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu w roku ubiegłym wykonano 1337 operacji, z czego większość, bo 781, stanowiły operacje zaćmy. Tutejsi specjaliści diagnozują i leczą również wrodzone i nabyte schorzenia siatkówki i nerwu wzrokowego, oftalmopatię tarczycową i cukrzycową oraz zmiany siatkówki w przebiegu cukrzycy i schorzeń naczyniowych.
Nowoczesna okulistyka dla bytomian i nie tylko
Nieleczona jaskra może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Wczesne wykrycie choroby i decyzja o zabiegu mogą temu zapobiec. – Zakup lasera pozwoli jeszcze bardziej podnieść jakość bytomskiej okulistyki. Jako gospodarz miasta cieszę się, że mieszkańcy będą mogli korzystać z tego zabiegu na miejscu i na dobrym poziomie, z zastosowaniem nieinwazyjnego i nowoczesnego urządzenia – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.