Wakacje za granicą? Lepiej zaszczep się przeciw COVID-19

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“



Choć pandemia w wielu krajach – zwłaszcza europejskich, w ostatnich tygodniach wyhamowała, nie oznacza to, że koronawirus przestał istnieć. Wybierając się latem za granicę warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w danym kraju a przede wszystkim, być zaszczepionym trzema dawkami. 
 
Planując wakacyjne wyjazdy warto zaszczepić się trzema dawkami przeciwko COVID-19 nawet jeśli podróżujemy do krajów, które całkowicie zniosły obostrzenia dla turystów. Spośród popularnych wakacyjnych destynacji należą do nich m.in. Hiszpania, Turcja, Włochy, Albania, Egipt czy Cypr.
 
Bezpieczniej w Europie

– O ile w Europie widzimy obecnie, że COVID-19 jest w defensywie i zmniejszył się przyrost zakażonych, to są na świecie regiony, gdzie są wyraźne wzrosty, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach – mówi dr hab. Jerzy Jaroszewicz zwracając uwagę, że w krajach rozwijających się odsetek osób zaszczepionych jest dużo mniejszy niż w krajach rozwiniętych. – Dlatego jeżeli chcemy spędzić wakacje z dala od koronawirusa to wybierajmy miejsca, gdzie odsetek zaszczepionych jest większy.
 
Dwie dawki to za mało

To oczywiście nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa. Ważne jest przyjęcie wszystkich trzech dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jak podkreśla dr Jaroszewicz, dwie dawki nie są w stanie zapobiec ciężkiemu zachorowaniu w takim stopniu, jak przyjęcie trzech szczególnie, jeśli od drugiej dawki minęło więcej niż trzy miesiące. – W związku z tym wszyscy, którzy chą zadbać o własne zdrowie i w mniejszym stopniu bać się koronawirusa, powinni być już po trzech dawkach. Jeśli ktoś się do tej pory nie zaszczepił, to musi przejść cały cykl szczepień – podkreśla Jaroszewicz.
 
Certyfikat ważny do czerwca 2023

Przyjęcie trzeciej dawki sprawi, że w Polsce będziemy posiadaczami bezterminowego Unijnego Certyfikatu Covidowego. Z kolei w krajach Unii – dzięki decyzji Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego z 13 czerwca, Certyfikat będzie obowiązywał do 30 czerwca 2023 roku. To sprawia, że praktycznie do każdego kraju należącego do Unii Europejskiej wjedziemy bez potrzeby dodatkowego testowania, a po powrocie do Polski nie będzie obowiązywała nas kwarantanna. – Z doświadczenia wiemy jednak, że sytuacja dotycząca pandemii może się dynamicznie zmienić, dlatego warto na bieżąco sprawdzać sytuację epidemiologiczną w kraju, do którego planujemy wyjechać – radzi Jaroszewicz.
 
Gdzie szukać informacji

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach oraz zasadach podróżowania można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja) w zakładce „Informacje dla podróżujących”.
 
Ważny EKUZ 

Przed wyjazdem warto również wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w nagłych wypadkach, w których będzie potrzebna pomoc lekarska, Pacjent będzie mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Kartę można wyrobić osobiście w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, bądź elektronicznie za pomocą platformy ePUAP i Internetowego Konta Pacjenta.