We wtorek, 16 listopada ruszył w Bytomiu Projekt 3 Punkty, w ramach którego bytomianie będą mogli korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego oferowanego przez trzy działające w mieście placówki.
Projekt 3 Punkty to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne w związku z trwającą w naszym kraju pandemią. Świadczą o tym nie tylko policyjne statystyki przedstawiające dane na temat prób samobójczych, ale też te o nasilających się uzależnieniach, czy przemocy domowej. Problem ten dostrzegły bytomskie służby społeczne, które zdecydowały się zewrzeć szeregi i wyjść naprzeciw problemom bytomian, którzy borykają się z kryzysem.
W ramach projektu uruchomiono trzy punkty konsultacyjne, z których mogą skorzystać dorośli mieszkańcy Bytomia. – Pomoc psychologiczna jest udzielana w formie indywidualnej rozmowy. To pierwszy krok, podczas którego specjaliści starają się dotrzeć do źródła problemu i zaproponować najlepszą formę wsparcia. Usługi punktów konsultacyjnych są bezpłatne – mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.
Ponieważ obniżenie odporności psychicznej czy kryzys psychiczny dotyka osób w różnym wieku, zadbano o to, by wśród fachowców nie zabrakło tych, którzy pracują na co dzień z młodymi, jak i tych, którzy służą wparciem najstarszym klientom.
Młodzi dorośli w wieku od 19 do 26 lat mogą szukać pomocy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Wrocławskiej 120 (były „Medyk”). Punkt konsultacyjny będzie działać tam w każdy wtorek od 16.00 do 18.00.
Z kolei w punkcie konsultacyjnym w kawiarence prowadzonej Centrum Usług Społecznych przy ul. Józefczaka 14, czekają specjaliści, którzy służą wsparciem wszystkim mieszkańców -om, lecz szczególnie tym z zaburzeniami psychicznymi w wieku 60 +. Punkt będzie działać w każdą środę od 16.00 do 18.00.
Osoby w wieku od 27 do 60 lat mogą skorzystać ze wsparcia w Dziennym Domu Pomocy nr 1 przy ul. Piłsudskiego 69/9 w każdy czwartek od 16.00 do 18.00.