Aktualności

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“
Darowizna - jedna z form wsparcia

Darowizna – jedna z form wsparcia

 

Każdy z mieszkańców Bytomia czy sympatyków Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu może nas wesprzeć darowizną.

 

Można ją przekazać na konto szpitala:

 

ING o/Bytom 58 1050 1230 1000 0023 5039 0619
z dopiskiem „DAROWIZNA_SZPITAL SPECJALISTYCZNY Nr1 ”.

 

PS. Jeżeli ktoś chce przekazać darowiznę na inny oddział, powinien to zaznaczyć, wskazując wprost nazwę oddziału w tytule przelewu.

Nietypowe objawy: ból pleców

Jeśli doskwiera Wam ból pleców, to warto pamiętać, że przyczyna niekoniecznie leży po stronie nieprawidłowej postawy ciała czy np. pracy w pozycji siedzącej. Bóle stawów i kręgosłupa często towarzyszą zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, które prowadzi do niedoboru hormonów tarczycy. Ich zbyt niski poziom może powodować dyskopatie, wypukliny lub przepukliny dysku. Nasi specjaliści z Poradni Endokrynologicznej zaznaczają, że Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną i mogą towarzyszyć jej inne choroby powodujące autoagresję, w tym bolesne zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

 

Więcej informacji o nietypowych objawach różnych chorób można znaleźć w naszych mediach społecznościowych:

Facebook;

Instagram.

IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC)

Już 7 i 8 marca 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC). Wydarzenie to, obok Forum Rynku Zdrowia, jest jedną z największych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia. Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, w którym zrzeszony jest Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu to partner instytucjonalny Kongresu.

 

W ponad 50. sesjach wezmą udział m.in.: wybitni specjaliści kilkunastu dyscyplin medycznych, przedstawiciele świata nauki, polityki, samorządów, gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego i rynku ubezpieczeniowego oraz organizacji pozarządowych.

 

Wśród poruszanych w trakcie Kongresu tematów, będą m.in.:

 • Wyzwania e-zdrowia w Polsce;
 • Zdrowie publiczne na najbliższe cztery lata. Nowe otwarcie;
 • Jak powinna układać się współpraca samorządów i resortu zdrowia?;
 • Czy endometrioza ma miejsce w systemie lecznictwa w Polsce?;
 • Astma – leczenie biologiczne. Realne i perspektywiczne korzyści dla pacjenta i płatnika;
 • Organizacja leczenia kardiologicznego w Polsce;
 • Onkologia – organizacja systemu;
 • Roboty medyczne (operacyjne, rehabilitacyjne, ortopedyczne);
 • Jak zmierzyć się z epidemią choroby otyłościowej?;
 • Co trawi system ochrony zdrowia? Perspektywa młodych medyków;
 • Jak angażować personel pielęgniarski w naprawę systemu ochrony zdrowia?;
 • Medycy z zagranicy na rynku pracy;
 • (Nie) zdrowy jak medyk;
 • Zdrowotny Hyde Park.

 

Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących, których część będzie miała swój finał podczas wieczornej gali 7 marca 2024 roku (Kobiety Rynku Zdrowia, Zdrowy Samorzad, Start-Up Med).

 

Zapraszamy do rejestracji: https://www.hccongress.pl/2024/pl/rejestracja-2024,390.html

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii w bytomskiej “Jedynce” wstrzymuje przyjęcia

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu od 1 lutego będzie leczył wyłącznie obecnie hospitalizowanych pacjentów, a nagłe przypadki przekieruje do Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach oraz Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Powodem częściowego zawieszenia są braki kadrowe.

 

Z uwagi na braki kadrowe, dyrekcja bytomskiej placówki była zmuszona złożyć wniosek o czasowe zawieszenie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii do Narodowego Funduszu Zdrowia i wojewody śląskiego.

 

Przerwa od 1 marca

 

Czasowa przerwa planowana jest od 1 marca do 31 maja br. Przed końcem lutego, pacjenci którzy będą przebywać na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii zostaną przeniesieni do innego szpitala lub na inny Oddział.

 

Szpital szuka lekarzy

 

Bytomska “Jedynka” podejmuje starania o zatrudnienie nowych specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych, aby od czerwca wznowić funkcjonowanie Oddziału. Zainteresowani szczegółami oferty pracy kandydaci mogą kontaktować się telefonicznie z Działem Kadr pod numerem: 32 396 32 32.

Wsparcie od Fundacji Leroy Merlin Polska

Fundacja Leroy Merlin przekazała Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 w Bytomiu materiały budowlane, dzięki którym będzie możliwe wykonanie pilnych prac remontowych. 

 

Przekazane materiały będą wykorzystane m.in. podczas remontu pomieszczeń traktu komunikacyjnego w obrębie Izby Przyjęć Bloku nr 5 oraz w łączniku pomiędzy Blokiem nr 5 i Blokiem nr 3. Przeprowadzone prace wpłyną na poprawę komfortu obsługi pacjentów poprzez podniesienie walorów estetycznych oraz higieniczno-sanitarnych w pomieszczeniach szpitalnych. 

 

Misją powstałej w 2012 roku Fundacji Leroy Merlin Polska jest wspieranie inicjatyw służących poprawie warunków mieszkaniowych oraz przestrzeni społecznej osób i instytucji najbardziej potrzebujących pomocy. Fundacja od wielu lat realizuje z powodzeniem swoje założenia, głównie poprzez społeczne inicjatywy pracownicze opierające się na pracowniczym wolontariacie i aktywności.

 

Pozyskanie wsparcia dla bytomskiej “Jedynki” nie byłoby możliwe bez zaangażowania Andrzeja Ostrowskiego, przedstawiciela firmy Leroy Merlin oraz zrozumienia i życzliwości ze strony Agnieszki Bolek, prezesa Fundacji Leroy Merlin Polska.

 

Dyrekcja i personel Szpitala Specjalistycznego nr 1 dziękują za bezinteresowne wsparcie, które pomaga w realizacji misji placówki: „Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym”.

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Ujemne temperatury nie odpuszczają, a meteorolodzy prognozują, że zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Taka aura zachęca do uprawiania sportów zimowych, ale warto pamiętać o skutkach niskich temperatur.

 

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń? Ogrzewaj wyziębione miejsce stopniowo. Zastosuj ciepłe, nie gorące kompresy na odmrożone obszary. Jeśli ubranie jest mokre, zdejmij je, aby uniknąć dalszego utraty ciepła. Zastąp je suchym, ciepłym ubraniem. Więcej wskazówek znajdziesz na stronie www Narodowego Funduszu Zdrowia:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-pierwsza-pomoc-przy-odmrozeniach,8542.html?fbclid=IwAR2RvmWLX8DjWvzUWm8nJU-a8XTQ2TrXA7eygBRZLuXUkW9bfZ89FkwEa6EInformacja dla pacjentów o brakowaniu dokumentacji medycznej z 2003 roku

Informacja dla pacjentów o brakowaniu dokumentacji medycznej z 2003 roku (zobacz)

Zabierz EKUZ na ferie zimowe

Ferie w województwie śląskim zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli planujecie wyjazd za granicę na narty, to pamiętajcie o zabraniu ze sobą karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej macie prawo do bezpłatnego leczenia za granicą w państwach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). Jak uzyskać kartę EKUZ?

 

Składając wniosek na 5 sposobów:

 1. Osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ;
 2. Za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP;
 3. Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta;
 4. Pocztą tradycyjną na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ;
 5. Pocztą elektroniczną (w przypadku pracowniczych wniosków).Milion dla Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Podczas ostatniej sesji bytomscy radni po raz kolejny podjęli decyzję o wsparciu miejskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 i jednogłośnie opowiedzieli się za przekazaniem pieniędzy na pokrycie części straty lecznicy za 2022 rok. Na konto placówki trafił milion złotych.

 

Jednogłośna decyzja

 

Bytomski samorząd, jednogłośną decyzją radnych przekazał podczas ostatniej sesji Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 kwotę miliona zł. – Cieszy mnie zgodność radnych w decyzjach, które dotyczą zdrowia bytomian. Miasto zawsze będzie wspierać bytomską “Jedynkę”, aby zapewnić mieszkańcom stały dostęp do wysokiej jakości usług medycznych – podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

 

Bytom wspiera miejską placówkę

 

Przypomnijmy, że podczas wcześniejszej sesji miasto pokryło zadłużenie Szpitala za 2021 rok, przekazując ostatnią do pokrycia część straty – 1,4 mln zł. – Dziękuję bytomskim radnym za ponowne wsparcie, które pozwoli nam stopniowo zmniejszać zadłużenie – mówi Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Szczęśliwego nowego roku 2024!

Szczęśliwego nowego roku! Niech 2024 będzie pełen nadziei i radości. Mamy nadzieję, że każdy dzień będzie dla Was krokiem w stronę pełni zdrowia.

 

Zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i spokoju. Niech ten magiczny czas przyniesie Wam chwilę wytchnienia od codziennych wyzwań zdrowotnych. Wesołych świąt życzą dyrekcja i personel Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Nawigacja