Aktualności

Nasza misja:

“Zdrowie pacjenta celem nadrzędnym“
Darowizna - jedna z form wsparcia

Darowizna – jedna z form wsparcia

 

Każdy z mieszkańców Bytomia czy sympatyków Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu może nas wesprzeć darowizną.

 

Można ją przekazać na konto szpitala:

 

ING o/Bytom 58 1050 1230 1000 0023 5039 0619
z dopiskiem „Darowizna na cele oddziału zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu”.

 

PS. Jeżeli ktoś chce przekazać darowiznę na inny oddział, powinien to zaznaczyć, wskazując wprost nazwę oddziału w tytule przelewu.

Nowa winda w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 już za kwartał

Szpital Specjalistyczny Nr 1 w Bytomiu podpisał umowę z wykonawcą, który w ciągu najbliższych trzech miesięcy zmodernizuje windę dla pacjentów. Inwestycja warta ponad pół miliona złotych niemal w całości zostanie sfinansowana ze środków gminy Bytom.

(więcej…)

„Jedynka” przestaje prowadzić ostatni oddział covidowy

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu znów przyjmuje pacjentów z innymi chorobami niż Covid-19. (więcej…)

Spisz się i zaszczep w mobilnym punkcie

Spisz się i zaszczep w mobilnym punkcie w dzielnicy!

W trzy kolejne soboty lipca m.in. mieszkańcy Suchej Góry, Stolarzowic i Górnik będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson i spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w mobilnych punktach, które staną w dzielnicach naszego miasta.

Mobilne punkty będą działać w godzinach od 10:00 do 16:00:
–  17 lipca w OSP Sucha Góra, ul. 9 Maja 21A;
–  24 lipca w Stolarzowicach w Szkole Podstawowej Nr 43, ul. Suchogórska 98;
–  31 lipca w OSP Górniki, ul. Żołnierska 41.
Na szczepienie nie trzeba wcześniej się rejestrować – wystarczy, zabrać ze sobą dowód osobisty. W przypadku spisu – pamiętać o PESEL-ach domowników.

Nowy sprzęt w „Jedynce”

820 tys. zł – tyle wiosną otrzymał nasz Szpital w ramach dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Te pieniądze były przeznaczone na zapewnienie odpowiednich warunków leczenia pacjentów z Covid-19.

Teraz możemy poinformować o zakończeniu wszystkich procedur związanych z zamówieniami.

Dzięki dotacji Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zyskał sprzęt i aparaturę medyczną do leczenia Covid-19, środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt do dezynfekcji.

Wśród zakupów możliwych dzięki dotacji są m.in.:

– wielofunkcyjny aparat USG z głowicą umożliwiającą diagnostykę klatki piersiowej płuc,

– kardiomonitory (m.in. anestezjologiczny i przenośny),

– defibrylator wraz z wyposażeniem,

– pompy infuzyjne,

– wideolaryngoskopy,

– aparat do dekontaminacji pomieszczeń.

Dotacja została przyznana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

.

.

Przetestuj się w kierunku HCV

Ponad 100 tys. Polaków może być zakażonych wirusem HCV.

Dzięki postępowi w medycynie, jaki się dokonał w ostatnich latach, jest możliwe szybkie wyleczenie – wystarczy tylko przyjmować tabletki. Leczenie w Polsce jest darmowe i nie trzeba na nie czekać, natomiast… nie jest prowadzone systemowe testowanie w kierunku zakażenia HCV, a lekarze rodzinni nie dadzą nam skierowania na taki test. Dlatego specjaliści apelują o samodzielne zgłaszanie się do ambulatoriów. Obecnie można przetestować się za darmo i uniknąć wielu komplikacji.

Zachęcamy do zgłoszenia się na test w kierunku HCV. Wczesna diagnostyka jest warunkiem wczesnego wyleczenia.

– Obawiamy się tego, że półtora roku pandemii spowodowało, iż wielu chorych z innymi chorobami nie zgłosiło się do lekarza, a ich choroby się pogłębiają. To dotyczy HCV. To zakażenie  powoduje uszkodzenie wątroby, prowadzi do marskości wątroby, raka wątroby, ale bardzo często  nie daje objawów. Wiemy, że ponad 100 tys. osób w Polsce jest zakażonych i o swoim zakażeniu nie wie. Natomiast jest możliwość leczenia i całkowitego wyleczenia tej choroby w ciągu dwóch, trzech miesięcy – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. – Praktycznie każdy może być zakażony HCV i dlatego chcemy, by każdy Polak miał przynajmniej raz w życiu miał zrobiony test w kierunku HCV.

Lista ambulatoriów w województwie śląskim, które wykonują darmowe testy w kierunku HCV, jest dostępna na naszej stronie (proszę kliknąć na PUNKTY POBRAŃ). Jest dostępna też na stronie Grupy ALAB https://www.alablaboratoria.pl/punkty.

 

Punkty pobrań

Zobacz film z wyjaśnieniami dra hab. n. med. Jerzego Jaroszewicza https://fb.watch/v/48HMc0het/

 

Państwowe odznaczenia dla pracowników "Jedynki"

36 pracowników Szpitala Specjalistycznego nr w Bytomiu za pracę podczas pandemii zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi.

Otrzymali oni wyróżnienia z rąk wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz wicewojewody Roberta Magdziarza 1 lipca. Jedną z odznaczonych osób jest dr n. med. Mirosława Cichocka, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa. – Jestem wdzięczna za to wyróżnienie. I odbieram je jako wyraz uznania dla całego zespołu – mówi Mirosława Cichocka.

Tego samego dnia w Warszawie Agnieszka Królikowska, oddziałowa Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii oraz Marzena Lewandowska, starsza pielęgniarka odebrały przyznane im za pracę podczas pierwszego szczytu zachorowań na Covid-19 przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złote Krzyże Zasługi.

Gratulujemy wyróżnionym osobom!

.

Zasady odwiedzin chorych

Są możliwe odwiedziny chorych w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Oczywiście muszą one przebiegać w reżimie sanitarnym. Władze szpitala zdecydowały się też na utrzymanie pewnych ograniczeń:

– odwiedziny chorych leżących w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym – po wcześniejszym umówieniu,

– odwiedziny chorych na oddziale zakaźnym – niemożliwe,

– odwiedziny chorych na pozostałych oddziałach – możliwe w bardzo ciężkich przypadkach po wcześniejszym uzgodnieniu z ordynatorami.

.

Światowy Dzień Krwiodawcy

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy wszystkim osobom, które kiedykolwiek oddały krew choremu życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

Przy okazji przypominamy, że w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu działa terenowy oddział RCKiK, w którym można oddawać krew. Miesięcznie oddaje tu krew od 500 do 700 osób! Zaś w samym Bytomiu mamy aż 4 tysiące zarejestrowanych dawców krwi.

Terenowy oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa działa w naszym budynku przy ul. Żeromskiego 7 – tel. (32) 281 95 08, rejestracja dawców: pn.-pt. 7.00 – 12.30.

O czym warto pamiętać?

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi do pojemnika z płynem konserwującym, trwa to ok. 5-10 minut.
Krew możesz oddać jeżeli:
– ważysz nie mniej niż 50 kg,
– jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65 roku życia.
Pamiętaj:
– zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po niskotłuszczowym posiłku,
– w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 litry płynu,
– nie pal papierosów i nie pij alkoholu,
– zgłoś się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

Ze wszystkimi zasadami donacji krwi można zapoznać się na stronie RCKiK.

 

 

 

Poradnie wielospecjalistyczne

Poradnie specjalistyczne w Szpitalu Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu już działają, przyjęcia odbywają się oczywiście w reżimie sanitarnym. 
Rejestracja i uzgadnianie terminów: godz. 9-13.00. Lista poradni:
📞tel. 32 39 63 244, poradnie przy ul. Żeromskiego 7, na parterze:
✅okulistyczna,
✅neurologiczna,
✅hematologiczna,
✅chirurgiczna,
✅chirurgii onkologicznej,
📞tel. 32 39 63 258, poradnie przy ul. Żeromskiego 7, na pierwszym piętrze:
✅kardiologiczna,
✅reumatologiczna,
✅endokrynologiczna,
📞tel. 32 281 92 44, poradnie przy al. Legionów 49:
✅wirusowego zapalenia wątroby,
✅chorób zakaźnych,
📞tel. 32 281 12 59, przy al. Legionów 49:
✅poradnia gruźlicy i chorób płuc.

Natomiast z powodu braków kadrowych zostało zawieszone działanie poradni diabetologicznej (do 30.06.2021 r.) i gastrologicznej (do 31.08.2021 r.). Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu  uzyskał zgodę Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na zawieszenie pracy poradni w ww. terminach.

.

To był dobry okres współpracy w trudnym czasie

Po ponad roku zakończył swoją pracę w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu dyrektor Władysław Perchaluk, który złożył rezygnację ze względów zdrowotnych.

Dzisiaj, 2 czerwca prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz zastępca prezydenta Waldemar Gawron podziękowali dyrektorowi za dotychczasową współpracę, podkreślając, że objął swoje obowiązki w trudnym okresie, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa, a miejska placówka była jedną z pierwszych w kraju, która zajmowała się hospitalizacją pacjentów zakażonych koronawirusem.

– Przez ponad rok pracy z dyrektorem Perchalukiem w szpitalu zostało podjętych wiele działań, których celem była poprawa jego funkcjonowania. W trakcie epidemii placówka rozpoczęła innowacyjną terapię zakażeń COVID-19 osoczem oraz wprowadziła unikalny na skalę Polski program badań osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Warto dodać, że rozwiązania organizacyjne, jakie wprowadzono w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 były powielane przez inne jednostki samorządu terytorialnego, a opracowane przez szpital metody leczenia, posłużyły innym placówkom medycznym w walce z COVID-19. 

Władysław Perchaluk mówi, że szczególnie cenił sobie współpracę z zespołem „Jedunki”: – Dziękuję Wam za Wasz profesjonalizm, kulturę osobistą i etykę zawodową, które codziennie decydowały o tym, że praca z Wami była dla mnie przyjemnością. 

Władysław Perchaluk ze służbą zdrowia związany jest od 1977 roku. Posiada wykształcenie wyższe z ukończonymi studiami podyplomowymi na kierunku Zarządzanie w Ochronie Zdrowia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu szpitalami, jak również pełni funkcję prezesa Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu objął 2 marca 2020 roku.

Warto dodać, że w okresie kiedy Władysław Perchaluk pełnił funkcję dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, oprócz wdrożenia innowacyjnej metody leczenia osoczem zakażonych na COVID-19, realizowała wspólnie ze Śląskim Centrum Chorób Serca badania około 200 osób, które przechorowały COVID-19. Lekarze przebadali u ozdrowieńców stan serca, płuc, a nawet poziom stresu i lęku. Celem badań było lepsze poznanie szkód, jakie COVID-19 wyrządza w ludzkim organizmie, a na ten cel placówki pozyskały grant z Agencji Badań Medycznych.

Dyrektor Perchaluk od kilku lat jest również koordynatorem projektu „Telemedycyna na dalekiej północy” – opieka telemedyczna nad polarnikami Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie, w tym zakresie ścisła współpraca z IGF PAN. Jest także członkiem Rady Programowej kierunku Finanse i Zarządzanie w Ochronie Zdrowia Śląskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz zespołu doradców przy Komisji Zdrowia Senatu RP, a także koordynatorem projektu „Telemedycyna na dalekiej północy” – opieka telemedyczna nad polarnikami Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie. W latach 2016 – 2020 kierował Centrum Zdrowia w Mikołowie. Władysław Perchaluk jest także autorem i współautorem pierwszych prac w zakresie rehabilitacji po zabiegach artroskopowych stawu kolanowego.

fot.  Hubert Klimek, UM Bytom

.

Nawigacja